8.5 oz Glass Syrup Bottle w/ Loop Handle, 28mm
$0.37 $0.35
This 8.45 oz (250 ml) glass syrup bottle with a 28mm finish boasts a distinctive oval body, long neck, and loop handle. Its clear (flint) color allows your maple syrup’s golden hue to shine! Glass preserves the integrity and flavor of your product because it is virtually impermeable, ensuring your syrup remains untouched by external factors. It is also 100% recyclable.
Key benefits:
- Iconic maple syrup bottle shape
- Sleek and elevated clear display
- Protects syrup from foreign odors and flavors
- Food and beverage safe
- 100% recyclable
Additional Information
| Capacity | 8.45 oz., 250 ml |
|---|---|
| Overflow Capacity | 265 ml |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| FDA Compliant | Yes |
| Neck Width | 28 mm |
| Dimensions | 3.465″ L x 1.693″ W x 6.5″ H |
| Weight | 0.54 lbs. |
| Case Pack | 12 ea. |
| Case Dimensions | 11″ L x 6″ W x 7″ H |
| Pallet Pack | 1.656 ea. (138 Cases) |
| Pallet Weight | 2,376 lbs. |
| Pallet Dimensions | 40″ L x 48″ W x 49″ H |
| Industries | Food & Beverage |
| Note: | *Caps and closures sold separately. — Scroll down below to view recommended caps. |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.