2 oz. Frosted Amber Boston Round Glass Bottle, 20mm 20-400
$0.15 $0.14
This 2 fl. oz. (60 ml) amber frosted Boston round glass bottle features a 20mm (20-400) neck finish. With a classic rounded shoulder and base, this container is an ideal vehicle for personal care products such as essential oils, skincare formulations and chemical products. Glass offers excellent strength, weight and compatibility for materials that cannot use plastic containers. The amber (brown) glass is able to filter out ultraviolet (UV) light and is primarily used for UV-sensitive products.
Key benefits:
- Classic round shoulder design
- Frosted amber glass
- Ample label space for branding
- Glass bottle showcases container contents
- Strong and heavyweight bottle
- Also known as a Winchester bottle
Additional Information
| Capacity | 2 oz., 60 ml |
|---|---|
| Overflow Capacity | 2.16 oz. (63.8 ml) |
| Style | Boston Round |
| Color | Frosted Amber |
| Material | Glass |
| FDA Compliant | Yes |
| Neck Finish | 20-400 |
| Neck Width | 20 mm |
| Dimensions | 1.52″ Dia. x 3.687″ H |
| Label Panel Dimensions | 4.7728″ W x 2″ H (100% wrap) |
| Weight | 0.1477 lbs. |
| Case Pack | 210 ea. |
| Case Weight | 36 lbs. |
| Case Dimensions | 17″ L x 12″ W x 12″ H |
| Pallet Pack | 13,230 ea. (63 Cases) |
| Pallet Weight | 2,268 lbs. |
| Pallet Dimensions | 51″ L x 43″ W x 83″ H |
| Note: | *Caps and closures sold separately. — Scroll down below to view recommended caps. *It is recommended to clean before use. |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.