55 Gallon Natural Tight Head HMWPE Plastic Drum, UN Rated, 2″ NPS & 2″ Buttress Fittings
$61.34 $58.27
The 56WC5N is a 55 gallon natural tight head plastic drum designed for secure shipping and storage. Made from durable high molecular weight polyethylene (HMWPE), it offers stronger performance than standard HDPE. Its thick walls and seamless construction provide long lasting strength, making it suitable for outdoor use.
Key benefits:
- Original Single L-Ring design offers the best in material handling, and long service life
- UV inhibitor is added to the resin of the natural drum
- Integrally molded top ring facilitates handling using “parrot’s beak” assembly, side grabber, hoist, forklift, and hand truck
- Optimally drainable
- Bottom handhold for easy handling
- Same dimensions as a steel drum for standardized handling and conveying
- Complies with FDA regulations for food and drugs
Additional Information
| Capacity | 55 gal. |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | HMWPE |
| FDA Compliant | Yes |
| Dimensions | 23 1/4″ (591 mm) Dia. x 34 3/4″ (883 mm) H |
| Nominal Tare Weight | 21.5 lbs. (9.8 kg) |
| Case Dimensions | 24″ L x 24″ W x 35″ H |
| Pallet Pack | 8 ea. |
| Pallet Dimensions | 48″ L x 48″ W x 74″ H |
| Pallet Weight | 168 lbs. |
| Country of Manufacture | United States |
| Condition | New |
| Closure | Tight Head (Closed) |
| Min. Wall Thickness | 0.087 in. (2.2 mm) |
| Fittings | 2″ NPT & 2″ Buttress |
| Gasket | EPDM Rubber Gasket |
| UN Rating Liquid | UN1H1/Y1.9/100 |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
30 Litre Open Head Plastic Drum – Pack of 36
55 Gallon Blue Tight Head Plastic Drum, Reconditioned, UN Rated, 2″ NPS & 2″ Buttress
55 Gallon Blue Tight Head Plastic Drum, UN Rated, 2″ NPS & 2″ Buttress Fittings
57 Gallon Blue Plastic Drum, UN Rated, 2″ & 3/4″ Fittings, Cover w/Lever Lock Ring Closure
57 Gallon Blue Plastic Drum, UN Rated, Cover w/Bolt Ring
Drum Base Heater
$841.65
Plastic Drum Heater Jacket – Size Options
$543.84 – $911.73Price range: $543.84 through $911.73
Plastic Open Head Drum Barrel – 30 to 220 Litres
$31.08 – $84.17Price range: $31.08 through $84.17

Reviews
There are no reviews yet.