55 Gallon Blue Tight Head Plastic Drum, UN Rated, 2″ NPS & 2″ Buttress Fittings
Original price was: $89.00.$37.50Current price is: $37.50. $35.63
This tight head plastic UN Rated blue 55 gallon drum is also known as a shipping container. This blow molded drum is made of industrial strength high molecular weight polyethylene (HMWPE), a plastic similar to HDPE but more durable, with extra thick walls to provide superior performance and durability. The seamless construction of this closed head drum is suitable for outdoor use. This drum’s highest fill temperature is 140 °F and its lowest fill temperature is -40 °F. This closed head storage drum features drain vents molded in the top with two 2″ openings. The first is a 2″ NPS bung opening which includes a NPT plug with a 3/4″ center reducer & faucet carrier and a EPDM gasket. The second is a 2″ Buttress bung opening which includes a Buttress plug and EPDM gasket.
Key benefits
- Original Single L-Ring design offers the best in material handling, and long service life
- Integrally molded top ring facilitates handling using “parrot’s beak” assembly, side grabber, hoist, forklift, and hand truck
- Optimally drainable
- Bottom handhold for easy handling
- Same dimensions as a steel drum for standardized handling and conveying
- Complies with FDA regulations for food and drugs
Additional Information
| Capacity | 55 gal. |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | HMWPE |
| FDA Compliant | Yes |
| Dimensions | 23-1/4″ (591 mm) Dia. x 34-3/4″ (883 mm) H |
| Nominal Tare Weight | 21.5 lbs. (9.8 kg) |
| Pallet Pack | 8 ea. |
| Pallet Dimensions | 48″ L x 48″ W x 74″ H |
| Country of Manufacture | United States |
| Condition | New |
| Closure | Tight Head (Closed) |
| Min. Wall Thickness | 0.087-in. (2.2 mm) |
| Fittings | 2″ NPS & 2″ Buttress |
| Gasket | EPDM Rubber Gasket |
| UN Rating Liquid | UN1H1/Y1.9/100 |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
220 Litre Blue Plastic Barrel – Tight Head UN Approved
30 Litre Open Head Plastic Drum – Pack of 36
55 Gallon Blue Tight Head Plastic Drum, Reconditioned, UN Rated, 2″ NPS & 2″ Buttress
55 Gallon Natural Tight Head Plastic Drum, UN Rated, 2″ NPS & 2″ Buttress Fittings
55 Gallon Plastic Drum, Reconditioned, Various Colors & Covers, UN Rated
Plastic Open Head Drum Barrel – 30 to 220 Litres
$22.80 – $61.75Price range: $22.80 through $61.75

Reviews
There are no reviews yet.