55 Gallon Black Tight Head Plastic Drum, UN Rated, 2″ NPS & 2″ Buttress Fittings
Original price was: $55.00.$27.00Current price is: $27.00. $25.65
This UN Rated 55 gallon black tight head plastic drum is also known as a shipping container. This blow molded drum is made of industrial strength high molecular weight, high density polyethylene (HMWPE) plastic similar to HDPE but more durable, with extra thick walls to provide superior performance and long lasting durability. The seamless construction of this closed head drum is suitable for outdoor use. High temperature is 140 ° F and low temperature is -40 ° F. The 56W55K closed head storage drum features drain vents molded in the top with two 2″ openings. The first is a 2″ NPS bung opening which includes a NPS plug with a 3/4″ center reducer & faucet carrier and a EPDM gasket. The second is a 2″ Buttress bung opening which includes a Buttress plug and EPDM gasket.
Key benefits
- Original Single L-Ring design offers the best in material handling, and long service life
- Integrally molded top ring facilitates handling using “parrot’s beak” assembly, side grabber, hoist, forklift, and hand truck
- Optimally drainable
- Bottom handhold for easy handling
- Same dimensions as a steel drum for standardized handling and conveying
Additional Information
| Capacity | 55 gal. |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | HDPE |
| Dimensions | 23 1/4″ (591 mm) Dia. x 34 3/4″ (883 mm) H |
| Nominal Tare Weight | 21.5 lbs. (9.8 kg) |
| Pallet Pack | 8 ea. |
| Pallet Dimensions | 48″ L x 48″ W x 74″ H |
| Country of Manufacture | United States |
| Condition | New |
| Closure | Tight Head (Closed) |
| Min. Wall Thickness | 0.087-in. (2.2 mm) |
| Fittings | 2″ NPS & 2″ Buttress |
| Gasket | EPDM Rubber Gasket |
| UN Rating Liquid | UN1H1/Y1.9/100 |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
220 Litre Open Head Plastic Drum Full Load (x275 units)
$7,600.00 – $11,115.00Price range: $7,600.00 through $11,115.00
55 Gallon Blue Tight Head Plastic Drum, UN Rated, 2″ NPS & 2″ Buttress Fittings
55 Gallon Plastic Drum, Reconditioned, Various Colors & Covers, UN Rated
60 Litre Open Head Plastic Drum – Pack of 18
60 Litre Spill Bund With Grate
60 Litre UN Approved Plastic Tight Head Barrel – New
Jonesco Low Profile 4 Drum Spill Bund
Plastic Drum Heater Jacket – Size Options
$399.00 – $668.91Price range: $399.00 through $668.91

Reviews
There are no reviews yet.