750 ml Champagne Green Bordeaux Wine Bottles, Cork, 12/cs
€0.35 €0.33
Cheers!
Need just the right bottle? The Cary Company has you covered with a wide selection of wine bottles in numerous styles, from Bordeaux to Bellissima. To pair with your bottle, wine bottle closures are available, including high quality natural cork. If you’ve already taken your cork out, resealing your wine bottle is a breeze in a few easy steps. Need to move your wine collection? Learn how to pack wine bottles to provide your wine with the best care! One of the benefits of glass packaging, like wine bottles, is the ability to easily be recycled and reused. After you’ve finished a bottle of wine, removing the label gives the reusable container new life.
Additional Information
| Capacity | 750 ml |
|---|---|
| Overflow Capacity | 25.868 oz. / 765.00 ml |
| Style | Wine – Bordeaux, Wine – Claret |
| Bottom | Flat |
| Color | Champagne Green |
| Material | Glass |
| FDA Compliant | Yes |
| Neck Style | Cork |
| Neck Finish | Cork |
| Dimensions | 3.016″ dia. x 11.422″ H |
| Label Panel Dimensions | 9.475″ W x 5.921″ H (100% wrap) |
| Weight | 16.050 oz. / 455.00 g |
| Case Pack | 12 ea. |
| Case Weight | 12 lbs. |
| Case Dimensions | 12-3/4″ x 9-3/4″ x 11-3/4″ |
| Pallet Pack | 1,344 ea. (112 Cases) |
| Industries | Food & Beverage |
| Country of Manufacture | United States |
| Model | W5 Series |
| Note: | Packed in a 12×1 Re-Shipper Carton (12 per case). Cases are shipped upside-down. *Corks sold separately. — Scroll down below to view recommended caps. *It is recommended to clean before use. |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.